Икономически университет – Варна

Икономически университет – Варна и Sprintax си партнират в развитието на ИТ таланти

IT Master Class е образователна инициатива, създадена през 2012 г. от Петя Петрова – директор на Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии (ЦИПНИКТ) и преподавател в катедра „Информатика“ при Икономически университет – Варна.

IT Мастър клас прилага нов образователен  модел, в който активна роля има бизнесът. Замисълът на проекта е да се селектират изявени студенти от IT специалностите на Икономически университет – Варна, с които в рамките на една година да работя само водещи специалисти и мениджъри от IT бизнеса, като по този начин се развият традиционните форми на обучение и се изгради нов тип релации между завършващите млади специалисти и техните бъдещи работодатели.

Форматът съчетава академичното знание с реалната бизнес практика, като свързва мотивирани студенти от IT специалностите с водещи компании и експерти от индустрията. Целта е развиване на практически умения, предприемаческо мислене и изграждане на нов тип взаимоотношения между младите специалисти и техните бъдещи работодатели.

Тази година IT Master Class се реализира като лятна бизнес академия с основен партньор – компанията Sprintax, глобален лидер в разработването на данъчни решения за чуждестранния пазар. Проектът свързва мотивирани студенти със света на реалния бизнес и технологиите, като цели да развива практически умения, менторство и предприемачески дух.

Участие вземат 14 студенти от специалностите „Информатика и компютърни науки“ и „Мобилни и уеб технологии“, които са избрани след щателна селекция сред над 50 кандидати. 

Сътрудничеството между ИУ – Варна и Sprintax надхвърля рамките на обичайната академична подкрепа. То включва реално включване на студентите в проекти, персонално менторство от страна на специалисти и възможност за кариерно развитие в международна ИТ компания, доказала се на световния пазар. Нред с това компанията компанията подкрепя инциативите на ЦИПНИКТ като дарява технически средства.

Инициативата демонстрира ефективен модел на партньорство между университет и бизнес – модел, в който студентите не просто придобиват знания, а получават реален шанс за професионално развитие още по време на обучението си. Те влизат в реална работна среда, посещават офисите на компаниите и се запознават отблизо с начина на работа в съвременна ИТ организация.

Сътрудничеството на университета с компания Sprintax е многоаспектно – от активна подкрепа от страна на бизнеса към университета, до възможност за осигуряване на кариерно развитие на едни от най-добрите студенти в рамките на компанията. Сред дългосрочните цели заложени в основата на проект Master class e прилагане на западния модел на развитие на университетите, където основна роля в подготовката на кадри има бизнесът и без чиято активна роля университетите е невъзможно да догонят и поддържат темповете на бързоразвиващия се свят в технологично отношени, коментира Петя Петрова, ръководител на проекта.

По време на наставничеството компания Sprintax дава възможност на студентите от IT Master class да проведат реален стаж. Като част от проекта, студентите ще се включат в 3-месечната стажантска програма на компанията, съобразена с избраното от тях технологично направление – Front-End или Bakc-End. Целта е да се осигури реална практическа среда, в която участниците да прилагат наученото и да развиват умения под ръководството на ментори от ИТ компанията Sprintax. 

Инвестираме в бъдещето на ИТ сектора в България, като подкрепяме младите таланти още по време на тяхното обучение. Партньорството с университета ни дава възможност не само да предадем практически знания, но и да идентифицираме бъдещи колеги с потенциал за развитие в международна среда“, коментира Стефан Стефанов, Технически Директор на Sprintax.

Формат на IT Master class #12
Менторски срещи със специалисти

Като част от лятната бизнес академия студентите ще имат възможността да се срещат регулярно с ментори от екипите на основния партньор, които ще споделят практически знания и опит в реална работна среда. Фокусът ще бъде върху три основни направления: .NET, PHP и Frontend технологии.


Гъвкавост и избор на ниво на ангажираност
Всеки участник ще може да избере дали да следва само теоретичната част чрез присъствие на работните и обучителни срещи, или да се включи допълнително в проекта, изпълнявайки конкретни задачи, зададени от менторите.

Възможности за кариерно развитие

Най-активните и добре представили се участници ще получат възможност за старт на професионалната си кариера чрез позиция на Junior Developer в екипа на Sprintax.

Студентите от IT Master class 12 ще имат възможност да усвоят практиките, които използват съвременните IT компании при разработка на своите проекти, получавайки персонална обратна връзка и насоки за развитие. Ще получат опит и знания от топ ИТ мениджъри, специалисти в различни сектори от информационно-технологичния свят, които ще бъдат техни ментори. 

IT Master Class е доказал се модел за развитие на ИТ таланти чрез синергия между образование и бизнес. Проектът не само подготвя млади специалисти, но и им отваря врати към реалния професионален свят – още преди завършване на висшето им образование.
 

28 юли 2025


Тагове

Подобни