![]() |
Докторантското училище е обслужващо звено в структурата на Икономически университет-Варна, което осигурява институционална и социална среда за повишаване на научноизследователския капацитет на докторанти и постдокторанти в ИУ-Варна, обучавани в първичните звена по акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация докторски програми в следните професионални направления: 3.7 Администрация и управление; 3.8 Икономика; 3.9 Туризъм и 4.6 Информатика и компютърни науки
Основните цели на Училището са:
1. Осъществяване на цялостна административна, информационна и консултантска помощ на докторантите на ИУ-Варна в процеса на кандидатстване и обучение, както и при публичната защита на дисертационния труд.
2. Повишаване на обществения авторитет и интереса към научноизследователската дейност и третата степен на висшето образование, както и последващото академично развитие.
3. Насърчаване на участието на специалисти от практиката и експерти от администрацията при разработване на учебната документация на докторските програми от първичните звена, участие в конкурсните комисии по прием на докторанти, провеждани от първичните звена.
4. Повишаване на изследователския капацитет на докторантите и постдокторантите чрез по-широка методологична и теоретична помощ за обогатяване на специализираните им знания и компетентности.
5. Повишаване на видимостта на резултатите от научните разработки на докторантите и постдокторантите и разпознаваемостта им в международната научна общност.
6. Насърчаване на съвместна научноизследователска работа на докторантите и постдокторантите с представители на академичните среди и изследователски екипи от ИУ-Варна или от други висши училища
7. Създаване на социална и неформална среда за общуване и обмяна на идеи между докторантите за изграждане на мрежа от контакти и формиране на общност. 8. Съвместно с Център „Кариери, предприемачество и маркетинг“ (ЦКПМ) осъществяване на регулярно проучване на възможностите сред работодателите за финансиране на докторски програми, спонсориране на докторанти по време на обучението им и предоставяне на работни места съобразно спецификата на съответната докторска програма.
Информация за конкурса за прием и обучение на докторанти по проект: "Проект № BG05SFPR001-3.004-0024 "Изграждане на партньорство академия-бизнес за устойчиво развитие на Варненски и Бургаски Черноморски туристически региони (ВЧТР и БЧТР) чрез иновативно и интердисциплинарно обучение на докторанти в областта на туризма"
Общата цел на проект InnoTour4PhD e утвърждаване и задълбочаване на партньорството между Икономически университет – Варна и бизнес субектите в туристическия сектор за устойчиво развитие на българското Черноморско крайбрежие чрез иновативно и интердисциплинарно обучение на докторанти в областта на туризма.
Специфичните цели на проект InnoTour4PhD са три:
Специфична цел 1. Обучение на докторанти в редовна форма по докторска програма “Икономика иуправление (Туризъм)” чрез разработване и въвеждане на програми за специализирани курсове, които да сереализират в докторантско училище в ИУ – Варна.
Специфична цел 2. Насърчаване на по-ефективното сътрудничество между бизнеса и науката и към повишаване нивото на практическата приложимост на докторската програма и подпомагане напрофесионалното развитие на докторантите.
Специфична цел 3. Развитие на умения на представители на академичния състав за прилагане на нови подходи на преподаване и научноизследователска дейност.
Информация за конкурса за прием и обучение на докторанти по проект: Проект BG05SFPR001-3.004-0021-С01 „ИнтегрИТи: Интегриране на науката в бизнеса чрез интердисциплинарно обучение на докторанти в областта на информатиката, STEM технологиите и специализирания чужд език за устойчиво регионално развитие“
Основна цел на проекта: Да повиши качеството на висшето образование в рамките на партньорската мрежа между образованието, научните изследвания и бизнеса, като създаде модел за устойчиво сътрудничество, насочено към модернизация на системата за обучение на докторантите за развитие на иновативна икономика с фокус върху Индустрия 5.0., приоритетни професионални направления и регионалните потребности на пазара на труда.
Специфични цели:
1) Да бъдат обвързани докторските програми с приоритетите за развитие на икономиката и пазара на труда чрез въвеждане на специализирани интердисциплинарни курсове в областта на информатиката, STEM технологиите и специализирания английски език;
2) Да бъдат развити уменията за научноизследователска дейност на докторантите чрез взаимодействие между университетите и бизнеса за насърчаване на предприемаческата култура и трансверсалните умения, необходими за реализацията на докторантите в динамичния свят на съвременната икономика;
3) Да бъдат развити компетентностите на академичния състав за прилагане на нови подходи за преподаване и научноизследователска дейност, насочени към устойчиво регионално развитие чрез реализиране на мобилност и участие в изследователски мрежи за интегриране на научните постижения в бизнеса.
Извадка от Закон за кредитиране на студенти и докторанти
обн. ДВ, бр. 69 от 2008 г.; изм. бр. 12, 32, 74 и 99 от 2009 г.
Право да кандидатстват за получаване на кредит по Закона за кредитиране на студенти и докторанти имат студенти и докторанти - български граждани, граждани на ЕС, на други държави от ЕИП или Конфедерация Швейцария, които към момента на подаване на искането за сключване на договор за кредит отговарят едновременно на следните изисквания:
Когато студентът се обучава едновременно за придобиване на повече от една специалност на една и съща образователно квалификационна степен, студентът може да получи по свой избор кредит по този закон само за едната от тях.
Качеството студент или докторант се придобива съгласно Закона за висшето образование.
Кредитите се отпускат за целия или за част от периода на обучение съгласно учебния план за:
Правото на кредит за издръжка възниква при раждане или при пълно осиновяване на дете по време на обучението. Правото се ползва от родителя, който упражнява родителските права, а ако това са и двамата родители - само от единия.
Кредитите се отпускат в български левове.
Име на търговската банка | Булстат | № на типовия договор с МОН |
---|---|---|
ДСК ЕАД | 121830616 | № Д 01 – 519/21.06.2010 г. |
Райфайзенбанк ЕАД | 831558413 | № Д 01 – 530/29.06.2010 г. |
Алианц Банк България АД | 128001319 | № Д 01 – 148/08.07.2013 г. |
Юробанк България АД | 000694749 | № Д 01 – 4190/08.07.2013 г. |
503, 531