Национална селективна конференция на Европейския младежки парламент (EМП) у нас ще се проведе в Икономически университет – Варна. Събитието започва на 1 юли 2025 г. с тиймбилдинг, игри и дейности между организаторите и ще продължи до 4 юли. Официалното му откриване е на 1 юли от 17.00 ч. в зала „Аула“.
Програмата на Националната селективна конференция на ЕМП във Варна включва работа по комисии (на 2 и 3.07.). Всяка от тях се състои от около 10 ученици-делегати и изготвя официален документ. Той съдържа темата, с която комисията се занимава, проблемите, свързани с нея, и примерни решения, които могат да са вече съществуващи или оригинална идея на делегатите.
Генералното събрание на всички комисии ще се проведе на 4 юли от 9.30 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Всяка комисия ще представи изготвената в продължение на два дни резолюция. Ще се водят дебати между всички делегати, които ще задават въпроси на презентиращата комисия, ще изразяват подкрепа или несъгласие/конструктивна критика към съответната резолюция. Накрая всички ще гласуват („за“, „против“, „въздържам се“).
Работният език на цялото събитие е английски – участниците идват от различни държави-членки на ЕС.
Темите на комисиите са:
1. Как ЕС може да модернизира подхода си към редактирането на генома, за да насърчи научните иновации, като същевременно гарантира етични стандарти и защита на околната среда и човешкото здраве?
2. По какви начини може ЕС да подкрепи България в укрепването на доверието на инвеститорите, повишаването на прозрачността във финансовия сектор и ускоряването на икономическата конвергенция, за да се гарантира споделен растеж и стабилност в региона?
3. Как ЕС може да засили митническия контрол, да наруши дейността на престъпните мрежи и да защити потребителите от икономическите рискове, произтичащи от незаконната търговия?
4. Какъв трябва да бъде подходът на ЕС към регулацията на автономните превозни средства, така че иновациите да бъдат в съответствие с обществената безопасност, защитата на личните данни и целите за устойчиво развитие?
5. Как ЕС може да модернизира своите образователни системи, за да подготви учениците с умения за дигиталната ера, да подпомогне прехода на младежите от училище към заетост и да предотврати социалното изключване на младите хора?
6. Какви мерки може да предприеме ЕС, за да адаптира социалните структури, да гарантира икономическа устойчивост и да подобри качеството на живот на по-възрастните граждани, като същевременно запази баланса между поколенията?
7. Как ЕС може да въведе ефективни политики за справяне с пандемията от самота и за насърчаване на по-силни социални връзки между държавите-членки?
8. С оглед на променящата се глобална динамика и нарастващата необходимост от стратегическа автономия, как ЕС и НАТО могат да засилят своето партньорство, за да се справят по-добре с новите заплахи и да гарантират единна и ефективна трансатлантическа отбранителна стратегия?
Европейският младежки парламент (ЕМП) е една от най-големите европейски платформи за дебати, междукултурни срещи, европейско гражданско образование и обмен на идеи за младите хора в Европа. От основаването си през 1987 г. стотици хиляди млади хора са участвали в национални, регионални и международни сесии на ЕМП, изградили са приятелства отвъд границите и са изградили полезни умения. Организацията работи в над 40 държави и провежда около 500 събития с 35 000 участници годишно.
В България дейността на Европейския младежки парламент започва през 2022 г.
Всяко събитие представлява адаптация на механизмите на Европейския парламент във формат, направен изцяло от и за младежи. Форумите ангажират младежта за изграждане на едно сплотено и перспективно общество от инициативни граждани. Организацията провежда множество разнообразни събития, различни по обем и цел като регионални, национални и международни конференции, както и обучения.
Без значение от големината на събитието, участниците винаги работят в екипи, наречени комитети, които обсъждат актуални проблеми на Европейския съюз и формулират резолюции за проблемите под темата на съответното събитие. Целта на организацията е не само да обясни на младежите по разбираем начин процесите и демократичните структури на Европейския съюз, но и да запали интереса на младите към доброволната гражданска активност и осведоменост. По този начин конференциите допринасят за личното и професионалното развитие на участниците и се стремят да вдъхновят младите да участват активно за едно стабилно и инициативно гражданско общество.
01 юли 2025